Людям з порушення зору Звичайна версія

Суд визнав недійсним нікчемний договір відступлення прав вимоги за кредитами, укладений між АТ «Імексбанк» та ТОВ «Компанія Дасті»

20.08.2018

ПРЕС-РЕЛІЗ

Господарський суд Одеської області 15.08.2018 року зробив перший, але вагомий крок у відновленні прав АТ «Імексбанк» на відступлений перед запровадженням тимчасової адміністрації високоліквідний кредитний портфель банку. Після судового розгляду, що тривав майже три з половиною роки, суд першої інстанції задовольнив позов АТ «Імексбанк» у справі № 916/1253/15 про визнання недійсним нікчемного правочину (договір відступлення прав вимоги) та застосування наслідків його недійсності (повернення кредитних договорів та поновлення за банком прав вимоги за кредитними договорами). Таким чином суд підтвердив той факт, що єдиним законним кредитором за цими кредитними договорами був та залишається банк. 

У результаті укладення згадуваного нікчемного договору право вимоги за 23 131 кредитом фізичних осіб, на загальну суму на момент відступлення у понад 307,9 млн грн, перейшло від банку до ТОВ «Компанія Дасті».

Призначена до сплати банку винагорода в процентному співвідношенні до відчужуваного портфелю склала лише 9,05%. При цьому, лише частина цієї суми -  2 075,34 грн – оплачувалась реальними коштами. Решта – мала надійти «за рахунок надходження» грошових коштів шляхом вчинення внутрішньобанківських проводок, при тому, що коштів на коррахунку банку не було.

Однак навіть передбачений договором відступлення формальний порядок «розрахунків» не було дотримано. Відповідний рахунок за кодом ЄДРПОУ 20971504 (АТ «Імексбанк») взагалі не відкривався у банку, натомість було відкрито рахунок за тим же номером, але за іншим, ніж передбачено договором відступлення, кодом ЄДРПОУ 39385401 (ТОВ «Компанія Дасті»).  Тобто зрештою, всі акумульовані ТОВ «Компанія Дасті» кошти були спрямовані на рахунок самої ж ТОВ «Компанія Дасті», що на переконання останньої свідчило про здійснення належного розрахунку.

Тривалість розгляду вказаної судової справи пояснюється запеклим супротивом опонентів банку. Як наслідок, у даній справі тричі змінювався головуючий суддя, що призводило до початку розгляду справи заново, та декілька разів призначалась судова експертиза. Зрештою, аргументи юристів Фонду гарантування та ПАТ «Імексбанк» виявились переконливішими

Остаточне поновлення права АТ «Імексбанк» як єдиного кредитора за згадуваними кредитними договорами стане важливим кроком для кредиторів банку. Адже саме на задоволення їхніх вимог спрямовуються надходження від продажу та управління активами банку.